Гід шкільного бібліотекаря



31 ідея, щоб здобути читача
ПОРАДИ БІБЛІОТЕКАРЯМ
1. Усміхайтеся. До вас – читач.
2. Перевдягніть співробітників у героїв книжок або казок.
3. Організуйте «казкотерапію» для найменших читачів.
4. Запросіть до себе молодих письменників.
5. Організуйте читацькі подорожі або літературні прогулянки: досліджуйте прочитані рідні місця.
6. Не знаєте, хто і що писав про вашу місцину? З’ясуйте, влаштувавши тематичний конкурс.
7. Організуйте бібліотечну лотерею. Сховайте в кожній книжці лотерейний квиток (переможцю – найновіша книжка, екскурсія книгосховищем тощо).
8. Вітайте кожного п’ятого (десятого) відвідувача тематичним дарунком або квитком на ваші заходи.
9. Придумайте премію читачам (наймолодший, найдопитливіший, найдосвідченіший тощо).
10. …або день читацької «амністії» (забудькуваті зможуть без «санкцій» повернути бібліотечні борги).
11. Влаштовуйте квести за мотивами книжок.
12. …або костюмовані вечірки за мотивами улюблених історій.
13. Або тематичний флешмоб – неподалік від бібліотеки.
14. Вкладайте у книжки закладки зі списком рекомендованих книжок.
15. Співпрацюйте з місцевими книжковими клубами.
16. Не знаєте книжкових клубів? Час заснувати власний.
17. Організовуйте вечори читання вголос.
18. Організуйте фотопроект. Про ваших читачів із їхніми улюбленими книжками. Прикрашайте світлинами стіни читальної зали та поширюйте в мережі.
19. Якщо досі не створили веб-сторінку бібліотеки (блог, сторінку в соціальній мережі тощо) – саме час про це подумати.
20. Облаштуйте читальну залу – дошкою для замальовок, цитат і дописів читачів.
21. Додайте містики. Організуйте вечір ворожіння. Викликайте духів улюблених письменників.
22. Або «Ніч у бібліотеці».
23. Організуйте серед маленьких читачів гурток бібліотекаря.
24. А потім – день самоврядування.
25. Дозвольте дітлахам вирізати або складати ориґамі зі списаних журналів.
26. Зі списаних книжок також можна облаштувати бібліотечну поличку для буккросинґу. На вулиці. Поруч із дороговказом до книгозбірні.
27. Влаштуйте таємничу екскурсію у книгосховище.
28. Організуйте вечір книжкового шифру.
29. Вітайте читачів із Днем народження.
30. Не забудьте облаштувати зручні місця для читання.
31. Та позначити на асфальті «кроки», що скеровують до бібліотеки.
Поради наших читачів
1. Нові книжки – дуже хороший спосіб залучення і не тільки дітей.
2. Хто володіє інтернетом, той володіє своїми читачами. Тому ми створюємо буктрейлери, постери до книжок, інфографіки, вигадуємо веб-квести, онлайн-вікторини, пазли, кросворди. Останнє нововведення – створення віртуальних електронних збірок поезій наших учнів та вчителів. Ще ми запустили в класах полички вільного книгообміну, адже якщо читач не йде до книжки, то книжка йде до нього.
3. Дуже зручно проводити з дітьми мультимедійні виставки, де можна почути й побачити все, про їм розповідають.
4. З дітьми шкільного віку завжди треба бути друзями, та інколи дослухатися до їхніх порад! У нас проходять літературні вечори, де кожен має змогу розповісти про прочитану книжку та її автора, а також ігри та різні змагання (наприклад за уривком із прози чи вірша відгадати автора та знайти книжку на полиці), а ще діти дуже полюбляють самі створювати казки. Влітку ми беремо цікаву книжку та йдемо до озера, де проводимо повноцінний відпочинок (зазвичай це – енциклопедія).
5. Замість набридлих і непотрібних списків літератури на літо – конкурс «Склади список найцікавіших книжок» («Я раджу…») для менших за віком читачів. Наприклад, 6 клас складає список для 5-го класу.
6. Маленьким читачам дуже подобаються тематичні конкурси та вікторини за мотивами улюблених книжок.
7. Створювати в бібліотеці атмосферу крутого, таємничого «клубу», видавати «ордени», «таємні доручення» та «спецзавдання».
8. Тримати тісніші зв’язки з читачами; можливо, смс-інформування про нові книжки Радити книжки, впізнавати в маленьких читачах особистості, частіше казати «О, ця книжка саме для тебе!»…
9. Побільше заходів різного формату, це і вечори читання вголос, і розіграші хоча б дрібних подарунків (закладка, обкладинка, олівець) серед тих, хто читав певну книжку, і навіть конкурси краси маленьких читачок королівства книжок. Хай бібліотека стане несподівано затребуваною для найкреативніших подій школи/центру/села/міста…
10. Якось я організувати флешмоб – показ мод. Дівчата-старшокласниці у гарних вечірніх і бальних сукнях, із зачісками, робили дефіле з книжками. Кожна книжка-модель представлялася в дусі показів прет-а-порте, під звуки музики. Наприкінці всі учасниці зі своїх книжок утворили фразу «Читати – це модно!» (для цього було завчасно приклеєно відповідні літери на іншій стороні книжок). Захід тривав недовго. Потім усі фотографувалися, сміялися, адже отримали купу задоволення. А представлені книжки «розлетілися» поміж читачів бібліотеки.
11. У нашій бібліотеці робили «Твій кіносценарій за прочитаною книгою», різні конкурси на пошук інформації з книжок, схожі на марафон, естафету чи квест, «Сходинки до вершини гори» – за кількістю прочитаних книжок та ін.
12. Сторітайм, банальні іграшки, читання вдома.
13. Читати самим і діти також будуть тягнутися за книжками! Читати дітям вголос із найменшого віку й обговорювати спільно. Хтось скаже, що це банально, але це працює!
14. Побільше новинок у шкільну бібліотеку.
15. Встановлювати контакти з зірками і видавництвами, аби вони надсилали до бібліотеки книжки з автографами. Читати книжку, до якої доклалася рука кумира, завжди заманливо.
16. Наявність сучасних книжок і реклама! У нас у шкільній бібліотеці діти приходять вервицями і питають, що є новенького. Придумуємо різне: акції «Подаруй бібліотеці книгу» тощо, збір по класах, і хто найбільше назбирає, той клас ласує цукерками! Шкільна найбільш відвідувана, бо у школі й часу менше діти затрачають.
17. Я вважаю, що поради бібліотекаря – це найкраща реклама книжки.
18. Для того, щоб затягнути мене в бібліотеку в шкільні часи, потрібно було дуже постаратися. Думаю, в першу чергу велику роль відіграла моя перша вчителька, яка так натхненно могла розказувати про якусь книжку, яка до того ж у бібліотеці нібито одна, що ми на перерві наввипередки бігли її шукати на полицях. Якщо не знаходили, то все ж брали щось інше, не менш цікаве
19. На жаль, у шкільних бібліотеках зазвичай, крім підручників та програмних творів, нічого немає. Практика також показує, що люди (і діти в тому числі) не хочуть читати те, що «треба». Як правдиво кажуть, хочеш відвернути читачів від письменника – включи його твори до шкільної програми.
Джерела:


Комментариев нет:

Отправить комментарий

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...